چاقی چه تاثیری بر فشار خون دارد؟

چاقی یکی از مواردی است که می تواند تاثیر منفی بسیاری بر سلامت انسان بگذارد. در حالت کلی چاقی می تواند همه ارگان های بدن را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد. یکی از بخش های بدن که چاقی می تواند آن را دچار مشکل کند فشار خون است. حفظ فشار خون در سطح متعادل خود از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کامل تری در رابطه با تاثیر چاقی بر فشار خون در اختیار شما بگذاریم. با ما همراه باشید.

تاثیر چاقی بر فشار خون

یکی از مواردی که نقش اصلی در بروز فشار خون در افراد را دارد چاقی است. همچنین می توانیم بگوییم که فشار خون بالا یکی از عوامل اصلی بیماری های قلبی، بیماری های کلیوی، سکته های مغزی و نارسایی قلبی است. با توجه به بررسی های انجام شده و تحقیقاتی که متخصصان در این رابطه داشته اند حدود 20 الی 30 درصد از افرادی که به فشار خون مبتلا هستند به چاقی بیش از حد دچار می باشند.

تاثیر چاقی بر فشار خون

همچنین لازم است بدانید که تاثیری که چاقی بر فشار خون وارد می کند هیچ ربطی به سن و جنسیت ندارد. در هر سنی اگر فرد به چاقی مبتلا باشد احتمال ابتلا به فشار خون را دارند. نکته مهمی که باید آن را بدانید این است که اضافه وزن در قسمت های مرکزی بدن مانند شکم و پهلو تاثیری بیشتری بر فشار خون دارد.

علت تاثیر چاقی بر فشار خون

علت اصلی تاثیر منفی ای که چاقی بر فشار خون وارد می کند این است که با تجمع بیش از حد چربی های بدن، بافت چربی برای زنده ماندن نیاز به مصرف اکسیژن و برخی ویتامین ها دارد که این موارد مورد نیاز خود را از طریق خون مصرف می کنند. به همین خاطر هرچه میزان بافت چربی در بدن انسان شود میزان مصرف اکسیژن و ویتامین ها از خون بیشتر می شود پس میزان فشاری که بر خون و دستگاه عروقی انسان وارد می شود افزایش می یابد.

چه زمانی فشار خون بالا در نظر گرفته می شود؟

فشار خون 130/80 یا بالاتر را فشار خون بالا می گویند. فشار خون پایین تر از این اعداد نیز فشار خون نرمال محسوب می شود. ولی در صورتی که به دلیل سبک زندگی اشتباه و یا وارثت ممکن است به بیماری فشار خون مبتلا شوید. در این صورت توصیه می شود که حتما در اسرع وقت به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

چگونه می توان از فشار خون ناشی از چاقی جلوگیری کرد؟

روش های مختلفی برای جلوگیری از فشار خون بالا وجود دارد اما باید توجه داشت که بهترین روش توسط بهترین متخصص قلب و عروق انتخاب می شود. حدود 70٪ از بزرگسالان دارای اضافه وزن هستند. با کاهش وزن می توانید خطر فشار خون بالا را کاهش دهید. حتی مقادیر اندک کاهش وزن می تواند تفاوت زیادی در کمک به جلوگیری و درمان فشار خون بالا ایجاد کند.

مشکلات قلبی ناشی از اضافه وزن

برخی از روش های موثر جلوگیری از فشار خون ناشی از چاقی عبارت است از:

کاهش وزن

برای کاهش وزن، باید کالری کمتری از آنچه می سوزانید بخورید. اما رژیم های غذایی که سریع جواب می دهد را انجام ندهید. سالم ترین و طولانی ترین روش کاهش وزن را انتخاب نمایید. با کاهش مصرف 500 کالری در روز، خوردن کمتر و فعال تر بودن از نظر جسمی می توانید به راحتی وزن را از دست بدهید.

محدود کردن میزان مصرف مواد غذایی

برای کاهش وزن فقط نوع غذاهایی که می خورید مهم نیست بلکه مقدار آن نیز هست. برای مصرف کالری کمتری، باید اندازه خوراکی های خود را محدود کنید.

خوردن غذاهای با فیبر بالا

می دانید که خوردن مواد غذایی دارای فیبر بالا می تواند در حفظ سلامتی بیشتر قلب موثر باشد. همچنین می تواند از بروز فشار خون در افراد چاق جلوگیری کند. برخی از این مواد غذایی که می توانند از بروز فشار خون در افراد چاق جلوگیری کنند عبارت است از:

 • میوه
 • سبزیجات
 • آجیل
 • غلات

رعایت از رژیم غذایی مناسب

رعایت از رژیم غذایی به این معنا نیست که اصلا غذا نخورید یا انقد از میزان کمی مواد غذایی استفاده کنید که به مشکل بخورید. رعایت از رژیم غذایی مناسب به معنی مصرف مواد غذایی سالم و مورد نیاز بدن انسان به اندازه مناسب می باشد. بهترین روش این است که هر آن چه که می خورید را یادداشت کنید. این گونه متوجه میزان کالری مصرفی خود شده و از کنترل می کنید.

ورزش کردن

یکی از بهترین اقداماتی که برای کاهش وزن و بهبود فشار خون موثر است، افزایش فعالیت های بدنی و منظم است. که می تواند در کاهش وزن کمک نماید. ورزش می تواند فشار خون را کاهش دهد . انجام ورزش منظم می تواند میزان ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. که این امر در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیز موثر است.

6 توصیه مهم برای افراد چاق در رابطه با فشار خون

دانستن نکات و توصیه های زیر افرادی که دارای اضافه وزن هستند، بسیار اهمیت دارد هر آنچه که دارو اغلب به عنوان بخشی از درمان اضافه می شود.

 • حفظ وزن سالم
 • کاهش وزن
 • بیشتر از قبل ورزش کردن
 • خوردن غذاهای کم نمک
 • خوردن غذاهای سالم مانند میوه و سبزیجات
 • عدم نوشیدن مشروبات الکلی
 • پیروی از رژیم غذایی مناسب

چگونه می توان نمک مصرفی خود را کاهش داد؟

اغلب، هنگامی که افرادی که فشار خون بالا دارند، نمک را قطع می کنند. فشار خون آن ها کاهش می یابد. قطع نمک همچنین از افزایش فشار خون جلوگیری می کند. برخی از افراد مسن ممکن نمک قرار دارند وجود ندارد. برای همه مهم است که برای جلوگیری از فشار خون بالا، نمک مصرفی را محدود کنند. دکتر لیا میرصفایی در خصوص میزان مصرف نمک این گونه بیان می کنند که:

همه افرادی که فشار خون بالایی دارند باید روزانه کمتر از 2300 میلی گرم سدیم  یا نمک خوراکی بخورند. این تقریباً 1 قاشق چایی خوری است. اما به یاد داشته باشید که مصرف غذاهای خوراکی را در تمامی مواد غذایی مصرف شده در نظر بگیرید.

چاقی و بیماری های قلبی

چاقی و اضافه وزن علاوه بر تاثیرات منفی ای که بر روی فشار خون و دستگاه عروقی بدن می گذارد باعث بروز برخی مشکلات جدی برای قلب انسان شود.

چاقی و بیماری های قلبی

بعضی از بیماری های قلبی که ناشی از اضافه وزن است عبارتند از:

 • حملات قلبی
 • تنگی دریچه میترال
 • سکته قلبی
 • انباشته شدن چربی به دور قلب
 • تپش قلب

کلام آخر

تمامی این موارد نیز در کاهش وزن و به طبع آن کاهش فشار خون بالا موثر است. زیرا فشار خون باعث بروز بیماری های قلبی و عروقی شده و خطر ابتلا به سکته قلبی و حملات قلبی را افزایش می دهد. همچنین باعث ایجاد خونریزی های داخلی می شود. با مراجعه به بهترین متخصص قلب و درمان فشار خون و کاهش وزن می توانید از بروز بسیاری از عوارض جدی این بیماری بکاهید.​

پاسخ

تخفیف ویژه (تماس بگیرید)