نشانه های مشکل قلبی چیست؟

نشانه های مشکل قلبی چیست؟ در مورد نشانه‌های مشکلات قلبی در متن مقاله صحبت خواهیم کرد، در ابتدای متن بهتر است این نکته را یادآور شویم که بیماری‌های قلبی شامل مجموعه‌ای از اختلالات قلبی هستند که می‌توانند جدی و در برخی موارد حتی ‌تهدیدکننده باشند. بیماری‌های قلبی ممکن است به دلیل آسیب به عروق قلبی، عضله قلبی و سایر بخش‌های قلب بروز کنند. مشکلات قلبی می‌تواند موجب کاهش بازدهی عملکرد قلب شود، پس بهتر است با این نشانه‌ها آشنا شوید تا در صورت مشاهده آن‌ها هر چه سریع‌تر به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید.

علائم و نشانه مشکلات قلبی

مهم ترین نشانه های مشکل قلبی

از مهم ترین و شایع ترین نشانه های بیماری قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

درد در قفسه سینه

یکی از نشانه های مشکل قلبی، درد در قفسه سینه است. درد یا تنگی در قفسه سینه بیشترین علامت شایع در بیماری‌های قلبی است .این علامت ممکن است به صورت درد شدید سینه (آنژین صدری) یا تنگی نفس بروز کند. آنژین صدری یک نوع درد قفسه سینه است که به دلیل کاهش جریان خون به عضله قلبی بروز می‌کند. این درد معمولا به صورت فشار، سنگینی یا فشرده شدن در قفسه سینه حس می‌شود و ممکن است به بازوها، شانه‌ها، گردن، فک و یا پشت هم انتشار پیدا کند. درد معمولا با فعالیت فیزیکی یا استرس افزایش می‌یابد و با استراحت یا مصرف نیتروگلیسرین (داروی ضد آنژین) کاهش پیدا می‌کند.

تنگی نفس

علاوه بر درد سینه، تنگی نفس نیز می‌تواند جزو نشانه های مشکل قلبی باشد. اگر عروقی که وظیفه خون رسانی به عضله قلب را بر عهده دارند بسته یا تنگ شوند، در فرآیند اکسیژن رسانی و خون رسانی به عضله قلب مشکل به وجود می‌آید و این موضوع باعث ایجاد تنگی نفس می‌شود.

تنگی نفس ممکن است به صورت سریع و ناگهانی یا به صورت پیوسته و تدریجی بروز کند و ممکن است با احساس خفگی، سختی در تنفس، سرگیجه و اضطراب همراه باشد. احساس نفس کشیدن سخت یا عدم توانایی در تنفس به طور کامل ممکن است ناشی از مشکل قلبی باشد.

بیشتر بخوانید: انواع فشار خون بالا

نشانه های مشکل قلبی.

ضعف و خستگی

احساس خستگی بیش از حد و ضعف دائمی می‌تواند از نشانه های مشکل قلبی باشد. قلب مسئول پمپاژ خون به تمامی اعضا و بافت‌های بدن است. در صورتی که قلب به درستی عمل نکند و نتواند به اندازه کافی خون را به بدن برساند، احساس خستگی و ضعف بروز می‌کند.

وقتی که عملکرد قلب کاهش می‌یابد، جریان خون به بافت‌ها و عضلات کمتر می‌شود، این امر باعث کاهش تامین اکسیژن به بافت‌ها و عضلات می‌شود. در نتیجه افراد احساس می‌کنند که انرژی و قدرت بدنی آن‌ها کاهش یافته است و سریع می‌شوند.

این احساس خستگی و ضعف مستمر ناشی از کاهش عملکرد قلبی می‌تواند روی زندگی روزمره تاثیر بگذارد. فعالیت‌هایی که قبلا به راحتی انجام می‌دادید، در حال حاضر برای شما سخت است  و با انجام دادن آن‌ها زود  خسته می‌شوید. این احساس خستگی در فعالیت‌هایی مانند پیاده روی،  بالا رفتن از پله، انجام وظایف روزمره در خانه و… مشاهده می‌شود.

بیشتر بخوانید: تنگی دریچه میترال

ضربان قلب نامنظم

یکی دیگر از نشانه های مشکل قلبی، ضربان قلب نامنظم است.ضربان قلب نامنظم که شامل ضربان سریع یا ضعیف است، می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات قلبی باشد. ضربان قلب نامنظم ممکن است به دلیل اختلال در عملکرد قلبی یا عوامل دیگری رخ دهد.ضربان قلب نامنظم یا آریتمی قلبی نشانه‌ای از اختلال در ریتم قلب است که معمولا به دلیل عملکرد نامناسب پیام‌های الکتریکی هماهنگ‌کننده ضربان قلب رخ می‌دهد. این اختلال می‌تواند منجر به افزایش یا کاهش ضربان قلب یا نامنظم شدن آن شود. ضربان قلب نامنظم یا آریتمی قلبی در برخی موارد بی‌خطر است و در برخی موارد، ممکن است همراه با خطر باشد که نیاز به بررسی پزشک دارد.

تورم در ناحیه پا و پاشنه

تورم در ناحیه پا و  پاشنه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از مشکل قلبی باشد. این نوع تورم، به دلیل انبساط عروقی  که خون را به قلب برمی‌گردانند، رخ می‌دهد. اگر شما در پا و پاشنه‌ها تورم دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام معاینه فیزیکی، دریافت سابقه پزشکی و انجام آزمایش‌های تشخیصی مانند آزمایش خون، آنژیوگرافی، اکوکاردیوگرافی و الکتروکاردیوگرافی علت تورم را شناسایی و تشخیص می‌دهد.

نشانه های مشکل قلبی، سرگیجه

احساس اضطراب و ترس بدون علت

احساس اضطراب و ترس بی‌دلیل می‌تواند یکی از علائم مشکلات قلبی باشد. در برخی موارد، مشکلات قلبی می‌تواند باعث ایجاد احساس ناراحتی و اضطراب بی‌دلیل در فرد شود. این اضطراب ممکن است به صورت ناگهانی و بدون دلیل ظاهر شود و با علائم دیگری همراه مانند تنگی نفس، درد در قفسه سینه، سرگیجه و احساس ناراحتی در بازوها یا شانه‌ها همراه باشد.

سوزش سر دل یا درد معده، حالت تهوع و سوء هاضمه

از دیگر علائم شایع بیماری های قلبی می توان به بروز مشکلات گوارشی اشاره نمود. تعدادی از افراد هستند که هنگام بروز مشکلات قلبی ممکن است علائمی از قبیل: حالت تهوع، سوء هاضمه، سوزش سر دل یا درد معده را نیز تجربه کنند. حتی گروهی از افراد ممکن است به استفراغ های متعدد و طولانی مبتلا شوند.

لازم است بدانید که با توجه به تحقیقات انجام شده دریافتیم که زنان بیشتر از مردان به مراتب به این علائم از بروز بیماری های قلبی مبتلا می شوند. همان طور که می دانید مشکلات معده می تواند علت های زیادی داشته باشد که اغلب این موارد ممکن است هیچ گونه ارتباطی با بیماری های قلبی نداشته باشند.

در برخی موارد مشکلات معده می تواند ناشی از غذایی که در طول روز مصرف کرده اید رخ دهد اما به هر حال باید در نظر داشته باشید که در مواردی هم می تواند نشانه یه زنگ خطری برای بروز بیماری های قلبی باشد. در صورتی که این موارد برای شما بروز پیدا کرد لازم است در اولین فرصت به یک پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید: جلوگیری از حمله قلبی

درد گسترش یافته به سمت ناحیه بازو

از دیگر علائم و نشانه های بروز بیماری های قلبی می توان این نشانه را نام برد. با توجه به تحقیقات به دست آمده در ارتباط با علائم بیماری قلبی، می توان به درد گسترش یافته به سمت ناحیه بازو اشاره کرد. در مواردی مشاهده شده است که افراد این درد را در ناحیه بازو خود تجربه می کنند که این نشانه یکی از مهم ترین نشانه های بروز حمله قلبی است.

بروز احساس سبکی یا گیجی سر

همان طور که می دانید به طور معمول، بروز احساس گیجی می تواند سبب از دست دادن لحظه ای تعادل و یا احساس ضعف شود.

اگر به طور ناگهانی به مواردی همانند سبکی سر، احساس ناپایداری، ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس مبتلا شدید سریعا با پزشک تماس بگیرید تا هرچه سریع تر مورد درمان قرار بگیرید زیرا که بروز این علائم می تواند نشان دهنده کاهش فشار خون و عدم توانایی پمپاژ قلب باشد.

درد در ناحیه فک و گلو

در اغلب موارد مشکلات مربوط به ناحیه فک و گلو نمی تواند ناشی از بروز بیماری های قلبی باشد. در موارد متعددی درد در گلو و ناحیه فک به علت اختلال ماهیچه‌ای، سرماخوردگی یا مشکل سینوسی برای فرد بیمار رخ می دهد.

نشانه های مشکل قلبی در زنان

نشانه های شایع مشکل قلبی در زنان عبارتند از:

 • درد قفسه سینه
 • احتقان قفسه سینه یا سرفه
 • تب
 • سرگیجه
 • رنگ پریدگی
 • تنگی نفس یا تنفس کم عمق
 • سبکی سر
 • غش کردن
 • استفراغ
 • درد فک
 • گردن درد
 • کمر درد
 • سوء هاضمه یا درد شبیه گاز در قفسه سینه و معده
 • عرق سرد
 • اضطراب
 • حالت تهوع

نشانه های مشکل قلبی در کودکان

این لیستی از رایج ترین علائمی است که ممکن است نشان دهنده نشانه های مشکل قلبی در کودکان باشد.

 • زودتر از سایر کودکان با فعالیت، نفس خود را قطع می کنند
 • قادر به هماهنگی فیزیکی با سایر کودکان نیست
 • زودتر از سایر کودکان با ورزش عرق می کنند
 • سرگیجه با ورزش
 • آبی شدن اطراف لثه/زبان
 • درد قفسه سینه با ورزش
 • تپش قلب – پرش ضربان قلب یا ضربان غیر طبیعی
علائم و نشانه های قلبی در کودکان

البته لازم به ذکر است که بیشتر موارد، کودکان با این علائم مشکل قلبی ندارند. به عنوان مثال، برخی از کودکان به طور طبیعی بیشتر عرق می کنند و بسیاری از کودکان هنگام خواب عرق می کنند. تپش قلب ممکن است ناشی از کافئین باشد. سرگیجه ممکن است نشان دهد که کودک شما مایعات کافی نمی‌نوشد. با این حال، اگر کودک شما هر یک از این علائم را داشت، مهم است که به پزشک اطفال یا متخصص قلب  اطلاع دهید.

نتیجه‌گیری

نشانه های مشکل قلبی شامل درد در قفسه سینه، تنگی نفس، احساس ضعف و خستگی، ضربان قلب نامنظم، تورم در ناحیه پا و پاشنه، احساس اضطراب و ترس بدون علت و… باشد. در صورتی که این علائم را در خود یا نزدیکان خود مشاهده می‌کنید حتما به پزشک یا اوراژنس مراجعه کنید تا معاینه و بررسی‌های لازم برای شما صورت بگیرد.

سوالات متداول

پاسخ

نوبت فوری ( تماس بگیرید)