تاثیر فشارخون برچشم

شبکیه تنها عضوی از بدن است که عروق آن بصورت مستقیم قابل مشاهده می باشدو ممکن است قبل از آنکه عوارض فشارخون در سایر اعضای بدن پدیدار شود بتوان عوارض فشارخون را در رگ های شبکیه تشخیص داد. در این مقاله به موضوع تاثیر فشار خون بر چشم می پردازیم.

فشار خون چیست

پر فشاری خون یا فشار خون بالا، شرایطی است که جریان خون در رگ های خونی تحت فشار و به زور انجام می گیرد. زمانی که فشار خون شما بالاتر از 90/140 یا به اصطلاح 14 روی 9 باشد، به عنوان فرد مبتلا به فشار خون در نظر گرفته می شوید.

تاثیر فشار خون بر چشم

فشارخون، بالا بخصوص بصورت مزمن باعث تنگ شدن سرخرگ های شبکیه می شود که در مراحل اولیه ممکن است چندان قابل تشخیص هم نباشد، اما به تدریج با پیشرفت بیماری، تنگی سرخرگ ها شدیدتر می شود.

در موارد پیشرفته تر علاوه بر تنگ شدن شریان ها ممکن است دیواره شریان در برخی نقاط بصورت موضعی دچار اسپاسم شود و ظاهر نامنظمی ایجاد کند. در مراحل بعدی خونریزی های کوچکی در شبکیه اتفاق می افتد به علاوه ممکن است موادی از داخل عروق به داخل شبکیه نشست کند و بصورت لکه های سفید روی شبکیه دیده شود. در مواردی که فشارخون شدیداً بالا باشد علاوه بر عوارض فوق، ورم سر عصب بینایی اتفاق می افتد. در این حالت فشارخون بسیار خطرناک بوده و ممکن است منجر به سکته قلبی یا مغزی شود .

البته لازم به ذکر است که این عوارض فشارخون هیچکدام تغییر محسوسی در بینایی فرد ایجاد نمی کنند به علاوه در صورت درمان مناسب فشارخون، این تغییرات به تدریج به حالت معمول بر می گردند و شبکیه ظاهر عادی خود را پیدا می کند.

فشار چشم چیست

فشار چشم که اصولا به فشار داخل چشم (IOP) اطلاق می شود، با اندازه گیری مقدار مایعات پر کننده کره چشم (مایع چسبناک داخل چشم) اندازه گیری می شود.

زمانی که فشار چشم از مقادیر طبیعی بالاتر می رود، به این وضعیت فشار خون بالای چشمی گفته می شود.

عوارض فشار خون بالای چشمی

فشار خون از چند طریق بر روی چشم تاثیر می گذارد:

  • 1-ایجاد خونریزی، تورم، ادم و خیز در شبکیه
  • 2-ایسکمی یا سکته ای که در شبکیه به وجود می آید.
  • 3-بستن راه های بینایی که از چشم به مغز یا پشت سر می روند و تحت تاثیر قرار می دهد. مانند سکته مغزی که یکی از عوارض آن بروز مشکلات بینایی در فرد می باشد.
  • در بعضی مواقع ممکن است در اثر فشار خون مسیر خونی که می خواهد از چشم خارج شود، مسدود گردد در این زمان خونریزی شدید و وسیعی در چشم رخ می دهد که باعث بسته شدن ورید مرکزی یا یکی از شاخه های آن می شود

عوارض فشار خون بر چشم

فشار خون بر چشم می تواند دو عارضه کلی داشته باشد:

1-بالا رفتن حاد و ناگهانی فشار خون

۲ – بالا بودن مزمن فشار خون

در موارد اول، یعنی زمانی که به طور ناگهانی فشار خون خیلی افزایش می یابد، اولین پاسخ بدن به صورت نازک شدن و باریک شدن شریانچه های کوچک شبکیه و نیز برجسته شدن و تورم سر عصب بینایی بروزمی نماید. در اطراف سر عصب خونریزی های کوچک رخ میدهد که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع فشارخون می تواند اختلال در خون رسانی شبکیه و سر عصب و نهایتا تحلیل سر عصب بینایی و افت شدید دید بیمار به طور دائمی گردد. از علائم آن سردرد ناگهانی و گاهی عدم هوشیاری و یا حتی تشنج بیمار است  که باید فورا به مراکز درمانی مراجعه نمود و به فکر این بیماری بود

در وارد دوم که معمولا شایع تر است، بالا بودن فشار خون به طور مزمن است و بسته به میزان بالای فشار خون و مدت زمانی که از آن میگذرد علائم مختلفی در شبکیه بروز می کند.

اگر فشار خون در حد متوسط و کمی بالا باشد، در شبکیه فقط باریک شدن عروق ( عمدتا شریانها ) مشاهده می شود و حالت پیچ و خم دار به خود می گیرند.

قرمزی چشم و فشار خون بالا

پیشگیری از فشارخون بالای چشمی

بهترین راه برای کاهش فشار خون، داشتن شیوه زندگی سالم است. اگر مبتلا به فشار خون بالا هستید، فراموش نکنید که در معرض افزایش فشار خون چشمی و عوارض ناشی از آن قرار دارید.

از این رو بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص قلب و عروق و انجام درمان های توصیه شده توسط پزشک است.

اما علاوه بر درمان های پزشکی، روش های زیادی برای کاهش فشار خون بالا وجود دارد مانند درمان چاقی

چاقی خطر ابتلا به فشار خون را افزایش می دهد. از این رو کاهش وزن و حفظ وزن مناسب برای افراد مبتلا به فشار خون ضروری است.

درمان تاثیر فشار خون بر چشم

در ابتدا بهتر است برای معاینه و درمان به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنیم .درمان در بیمارانی که شریان چشم آن ها بسته شده وجود نداردو به افرادی کهبه طور ناگهانی دید یک چشم خود را به طور کامل از دست داده اند  توصیه می شود که در لحظه بروز سکته اقدامات زیر را انجام دهند:

  • دست خود را به مدت 5 الی 10 شماره با فشار و چند مرتبه ( مانند حالت احیا ) روی کره چشم قرار دهند و فشار وارد کنند. این کار باعث می شود که عروق و انتقال لخته خون موجود در رگ اصلی باز شود.
  • در این حالت در یک کیسه پلاستیکی نفس بکشند تا گاز کربنیک خونشان افزایش یابد در واقع با این روش باعث اتساع عروقی می شود و گرفتگی در رگ اصلی به یکی از شاخه های فرعی انتقال می یابد.

این روش های ذکر شده روی شریان تاثیر گذار هستند و در مورد ورید ها فایده ای ندارند.

درگذشته جهت درمان مسدود شدن ورید ها از لیزر استفاده می شد اما امروزه با تزریق دارو هایی که ضد التهاب و کاهش دهنده ورم شبکیه هستند انجام می شود. و تنها معایبی که این دارو ها دارن این است که د باید به طور مرتب تکرار شود تا زمانی که دید بیمار به طور کامل به وضعیت قبل برگردد.

اگر فرد به مدت طولانی بینایی خود را به دلیل فشار خون از دست داده باشد باعث بروز عوارضی می شوند و ممکن است عروق جدیدی در چشم او ایجاد شود که این عروق نیز خونریزی می کنند بنابراین بهتر است تا جذب شدن خون صبر کنیم و در صورتی که جذب نشد و یا خونریزی تکرار شد بهترین اقدام جراحی است.

پاسخ

نوبت فوری ( تماس بگیرید)