همه چیز درباره هولتر فشار خون

 

هولتر فشار خون یکی از روش های کنترل و مدیریت فشار خون بالا در افراد است که در یک دوره 24 ساعته انجام می شود. در افرادی که دارای پر فشاری خون هستند، فشار خون سیستولیک (بالا) 140 یا بیشتر و فشار خون دیاستولیک(پایین) 90 یا بیشتر می باشد. برای بررسی فشار خون بالا در افراد مبتلا به فشار خون بالا، یک دوره 24 ساعته بیمار در حالت های خواب و بیدار اندازه گیری و ثبت می شود.

دکتر لیا میرصفایی متخصص قلب و عروق در تهران، در خصوص نحوه هولتر فشار خون بیشتر توضیح خواهند داد.

نحوه انجام هولتر فشار خون

برای انجام هولتر فشار خون یک الی دو بار در یک ویزیت، فشار خون توسط متخصص گرفته می شود. در بیشتر موارد اندازه گیری و بررسی فشار خون به صورت سرپایی و در طول روز هر 20 الی 30 دقیقه یک بار و در شب هر یک ساعت یک بار نیز انجام می شود. در این حین متخصص قلب در مازندران، نیز همزمان فشار خون را اندازه گیری می کند.

برای آن که میانگی گیری فشار خون، می توان بعد از گرفتن چندین باره آن در طی 24 ساعت، محاسبه شود. تغییراتی که در ضربان قلب و فشار خون صورت می گیرد، می تواند در به دست آوردن الگوی فشار خون و برخی دیگر از بیماری های کمک نماید.

علت انجام هولتر خون در 24 ساعت چیست؟

به دلیل نظار کافی که می توان بر روی فشار خون داشت، اطلاعات بیشتری را می توان درباره فشار خون و فعالیت های روزانه، رژیم غذایی و الگو های خواب به دست آورد.

طی مطالعات انجام شده در زمان خواب 10 الی 20 درصد فشار خون کاهش پیدا می کند. که در افرادی که نیاز به هولتر خون دارند، فشار خون در طول خواب کاهش پیدا نمی کند.

تست فشار خون تنها در مطب نمی تواند نوسانات فشار خون را نشان دهد به همین دلیل این روش برای افرادی که فشار خون روپوش سفید دارند، بسیار موثر است.

هولتر فشار خون در مازندران

فشار خون روپوش سفید

بعضی از افراد بدون استفاده از دارو های کاهش دهنده فشار خون، فشار خون بالای آن ها توسط متخصص قلب در تهران اندازه گیری می شود. که به این اندازه گیری فشار خون روپوش سفید گفته می شود.

اندازه گیری فشار خون با این روش، منجر به تشخیص اشتباه پزشک در خصوص بیماران با فشار خون طبیعی می شود. در روش فشار خون روپوش سفید، در 15 الی 30 درصد از بیماران فشار خون بالا دیده می شود. در صورتی که فشار خون همان افراد طی فعالیت های عادی و بدون مصرف دارو های کاهش فشار خون عادی و نیازی به مصرف این دارو ها ندارند.

فشار خون masked

فشار خون masked به وضعیتی گفته می شود، که فشار خون بیمار در زمان اندازه گیری در مطب توسط متخصص قلب در مازندران طبیعی است اما زمانی که بیمار در خانه است با افزایش 20 درصدی فشار خون رو به رو می شود.

پرفشاری خون پایدار

افرادی که در هر شرایطی دارای فشار خون بالا هستند، دارای پر فشار خونی پایدار می باشند. که در این افراد احتمال آسیب به قلب و کلیه زیاد است.

سایر موارد استفاده از هولتر فشار خون

برای نظارت فشار خون متغیر و تعیین دارو های ضد فشار خون بالا می توان از هولتر فشار خون استفاده کرد. زیرا برخی از دارو های فشار خون، به طور موثر نمی توانند فشار خون روز و شب را کنترل کنند.  پزشک ممکن است نیاز به این داشته باشد تا نوع دارو و دوز آن و زمان مصرف دارو را مشخص نماید. که با داشتن الگوی فشار خون امکان پذیر است. در مواردی ممکن است یک یا چند نوع دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده شود. نظارت بر فشار خون متغیر می تواند در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و مغزی مرتبط به فشار خون بالا پیشگیری نماید.

هولتر فشار خون همچنین در شرایط زیر می تواند کابرد داشته باشد:

  • زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی
  • بیماران دارای فشار خون بالای مرزی
  • عدم کنترل فشار خون بالا با دارو
  • کنترل نتیجه فشار خون بعد از مصرف دارو ها
  • کاهش فشار خون و هایپوتانسیون
  • نحوه اندازه گیری هولتر فشار خون
هولتر فشار خون در مازندران

فشار خون به طور مداوم در طی 24 ساعت طبق برنامه گفته شده ، گرفته می شود. دستگاهی که برای اندازه گیری فشار خون استفاده می شود، اندازه یک رادیو قابل حمل است. می توان آن را به کمربند متصل کرد. در این مدت اطلاعات توسط دستگاه جمع آوری شده و به دستگاه دیگری انتقال داده می شود.

کاف فشار خون نیز در این میان دستگاهی است که به بازو وصل می شود. می توان آن را زیر لباس پوشید که در دیدرس نباشد.

کاف طبق برنامه در ساعات خاصی از شبانه روز باد می کند و فشار را اندازه گیری می کند. می توان اندازه گیری ها را در یک دفترچه ثبت کرد.

بعد از گذشت دوره 24 ساعته از اندازه گیری می تواند دستگاه و کاف را جدا کرد.

فواید استفاده از هولتر فشار خون

به دلیل اتصال مستقیم به بدن، می توان ناظر عوامل افزایش فشار خون و فشار خون روپوش سفید بود. متخصص قلب در تهران به راحتی بعد از بررسی ها می تواند دارو های مورد نیاز فرد را تجویز نماید. در این روند همچنین فشار خون masked قابل تشخیص است و می توان دارو های کاهش فشار خون تجویز کرد.

کنترل فشار خون با هولتر می تواند از شیوع بیساری از بیماری های مربوط به قلب و عروق مانند سکته مغزی، سکته قلبی و آسیب هایی که ممکن است به دلیل فشار خون وارد شود، پیشگیری می شود.

دکتر لیا میرصفایی به عنوان متخصص قلب و عروق در ساری  می تواند به بیماران عزیز خدمات پزشکی در حوزه قلب و عروق ارائه دهند. برای دریافت مشاوره و دریافت راهنمایی  در خصوص هولتر فشار خون  می توانید با شماره تلفن 09120470655 تماس حاصل نمایید همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر میر صفایی در ارتباط باشید.

معایب هولتر ۲۴ ساعته فشار خون

به دلیل آن که در طی 24 ساعت چندین بار کاف باد می شود، ممکن است به بازو فشار وارد شود و برای فرد درد و ناراحتی ایجاد نماید. همچنین ممکن است باعث ایجاد حساسیت در پوست شود.

​سخن پایانی

دکتر لیا میرصفایی متخصص قلب در تهران برای بیمارانی که نیاز به درمان تخصصی فشار خون دارند، هولتر فشار خون را انجام می دهند.

پاسخ

نوبت فوری ( تماس بگیرید)