علت درد قفسه سینه

علت های مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد درد در قفسه سینه شده علائم مختلفی از بیماری های قلبی و  یا غیر قلبی باشد. دکتر لیامیرصفایی متخصص قلب در مازندران در خصوص علت درد قفسه سینه و علائم در ادامه توضیح خواهند داد. اما قبل از آن که نکات زیر را مطالعه نمایید، یکی از بهترین متخصصین قلب در تهران توصیه می کنند که باید در خصوص علائم مشاهده شده نیز دقت کرده وحتما به متخصص قلب و عروق مراجعه نمایند.

علت درد در قفسه سینه

چه چیزی می تواند باعث درد قفسه سینه شود؟

دکتر لیا میرصفایی متخصص قلب در مازندران این سوال را این گونه پاسخ می دهند که ، اگرچه درد قفسه سینه گاهی اوقات می تواند نشانه مشکل قلبی باشد ، علل احتمالی بسیاری دیگر وجود دارد. در حالی که برخی از این شرایط جدی هستند ، اما در صورت پیگیری می توان به راحتی درمان کرد و عوارض جدی نداشته باشد.

درد قفسه سینه دومین علت مراجعه به اورژانس (ER) است که در سراسر جهان ، درد قفسه سینه 20 تا 40 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

در این مقاله با بسیاری از دلایل احتمالی درد قفسه سینه و سایر علائم ایجاد شده، با کمک دکتر میرصفایی متخصص قلب، آشنا می شویم.

درد قفسه سینه 20 تا 40 درصد از جمعیت جهانی را درگیر می کند. دلایل احتمالی درد قفسه سینه عموما شامل موارد زیر می شود:

فشار عضلانی

التهاب ماهیچه ها و تاندون های اطراف دنده ها می تواند منجر به درد مداوم در قفسه سینه شود. اگر درد با فعالیت بدتر شود ، ممکن است نشانه فشار عضله باشد.

دنده های آسیب دیده

آسیب دیدگی دنده ها مانند کبودی ، ضرب خوردگی و شکستگی می تواند باعث درد قفسه سینه شود. اگر یک دنده شکسته وجود داشته باشد ، ممکن است فرد در هنگام آسیب دیدگی ترک داشته باشد و یا احساس درد شدید کرده باشد.

زخم معده

زخم های گوارشی مخصوصا زخم معده در صورتی که خفیف باشند، درد کمی دارند ولی ممکن است این درد ها در قفسه سینه احساس شود و آزار دهنده باشد.

مصرف آنتی اسیدها ، معمولاً می توانند درد ناشی از زخم معده را تسکین دهند.

بیماری ریفلاکس معده

GERD به زمانی گفته می شود که محتویات معده به داخل گلو حرکت کند. این می تواند باعث احساس سوزش در قفسه سینه و طعم ترش در دهان شود.

آسم

آسم نوعی اختلال تنفسی است که با التهاب در مجاری هوایی ایجاد می شود و می تواند باعث درد قفسه سینه شود. علائم دیگر شامل تنگی نفس ، سرفه و خس خس سینه است.

بیماری ریوی

هنگامی که هوا بین فضای دنده ها و ریه ها ایجاد می شود، ریه دچار اختلال شده و باعث اختلال و درد در قفسه سینه می شود. این در در قفسیه سینه در هنگام تنفس تشدید می شود. اگر کسی مشکل ریوی داشته باشد، تنگی نفس، خستگی و تپش قلب و افزایش ضربان قلب خواهد داشت.

برای درمان این بیماری ها بهتر است تا زیر نظر متخصص قلب باشید.

کاستوکندریت

کاستوکندریت التهاب غضروف قفسه دنده است. این وضعیت می تواند باعث درد قفسه سینه شود. درد کاستوکندریت ممکن است هنگام نشستن یا دراز کشیدن در موقعیت های خاص و همچنین هنگامی که شخص فعالیت بدنی انجام می دهد ، بدتر شود.

اختلالات انقباض مری

اختلالات انقباض مری، اسپاسم یا انقباضات درعضلات مری است. این اختلالات همچنین می تواند باعث درد قفسه سینه شود.

حساسیت در مری

تغییر فشار در مری یا وجود اسید در مری گاهی اوقات می تواند باعث درد شدید شود. در حال حاضر ، پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد این حساسیت می شود.

پارگی مری

اگری مری دچار زخم و یا پارگی شود ، این می تواند منجر به درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. پارگی مری ممکن است بعد از استفراغ شدید یا عملی که باث فشار بر مری  وارد شود، رخ دهد.

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک

کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک زمانی است که قلب به دلیل عوامل ژنتیکی دارای عضلات ضخیم بوده و یا ضخیم شده است. ضخیم شدن عضلات قلب مانع از پمپاژ صحیح خون از قلب می شود و باعث می شود ماهیچه ها برای پمپ کردن خون بسیار کار کنند.

علائم کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک شامل درد قفسه سینه ، تنگی نفس ، سرگیجه و غش می باشد.

حمله قلبی می تواند ضربان قلب فرد را به سرعت بالا ببرد و باعث درد در قفسه سینه شود.

باکتری های سل

که در ریه ها در حال رشد هستند می توانند علائمی مانند سرفه بد ، سرفه خون یا خلط یا درد در قفسه سینه ایجاد کنند.

پرولاپس دریچه میترال

درد قفسه سینه ، تپش قلب و سرگیجه همه علائم پرولاپس دریچه میترال است ، این در شرایطی است که دریچه ای در قلب قادر به بسته شدن کامل نیست. در موارد خفیف ، این بیماری ممکن است علائم خاصی نداشته باشد.با این حال بهتر است که در صورت مشاهده این علائم و قبل از تشدید شدن این موارد، به دکتر قلب خوب در مازنندران مراجعه شود.

حمله پانیک

حمله پانتیک ممکن است علاوه بر حالت تهوع ، سرگیجه ، تعریق ، ضربان قلب سریع و ترس باعث ایجاد درد در قفسه سینه شود.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب در اطراف قلب است. این می تواند منجر به درد شدید قفسه سینه شود که در اثر نفس کشیدن یا دراز کشیدن بدتر می شود.

آمبولی ریوی

آمبولی ریوی زمانی رخ می دهد که لخته خون در شریانی که قلب به ریه ها خون می رساند، گرفتار شود. این می تواند باعث درد قفسه سینه ، مشکل در تنفس و سرفه خون شود. اگر بلافاصله درمان نشود ، آمبولی ریوی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. پس درد  های قفسه سینه را جدی بگیرید.

در صورت بروز ناگهانی درد قفسه سینه ، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

علت درد قفسه سینه

حملات قلبی

درد قفسه سینه یکی از پنج علامت اصلی حمله قلبی است.

دیگر علائم حملات قلبی:

 • درد در فک ، گردن یا پشت
 • سرگیجه یا ضعف
 • درد در او بازو یا شانه ها می کند
 • تنگی نفس

همچنین زنانی که دچار حمله قلبی می شوند ممکن است خستگی ناگهانی ، حالت تهوع یا استفراغ را تجربه کنند.

اگر هر یک از علائم فوق را مشاهده کرده اید، در  اسرع وقت به اورژانس و یا متخصص قلب مراجعه نمایید.

سریع درمان ، احتمال بقاء فرد را افزایش می دهد و به طور بالقوه شدت آسیب های قلب را کاهش می دهد.

میوکاردیت

میوکاردیت زمانی است که قلب ملتهب می شود و در نتیجه علائمی شبیه به حمله قلبی مانند:

 • درد قفسه سینه
 • تب
 • نفس کشیدن
 • خستگی
 • مسابقه ضربان قلب

بیشتر بخوانید => بیماری قلبی در زنان

آنژین های قلبی

دکتر لیا میرصفایی در خصوص آنژین های قلبی این گونه بیان می کنند که ، آنژین مانند احساس درد یا فشار روی سینه می باشد. این حالت هنگامی رخ می دهد که خون کافی به قلب نمی رسد. همچنین ممکن است فرد در شانه ها ، کمر ، گردن ، بازوها یا فک احساس درد کند.

آنژین در علائم بیماری عروق کرونر قابل مشاهده و احساس است.

برخی دیگر از بیماری های قلبی که باعث درد در قفسه سینه می شود عبارتند از :

 • شکاف آئورت
 • شکاف شریان کرونر
 • پانکراتیک
 • فشار خون بالا ریوی

بیشتر بخوانید=> درد قفسه سینه هنگام تنفس

چه زمانی باید به متخصص قلب مراجعه کنید

اگر درد قفسه سینه به طور ناگهانی ظاهر شود ، همیشه بهتر است با پزشک معالج تماس بگیرید ، به خصوص اگر مصرف داروهای مسکن علائم را کاهش نمی دهد. هرکسی که درد قفسه سینه دارد و مشکل تنفسی دارد باید به بیمارستان برود یا برای کمک های فوری پزشکی تماس بگیرد.

همچنین مراجعه به متخصص قلب و عروق نیز بسیار حیاتی و مهم است.

علائمی که ممکن است به کمک اضطراری نیاز داشته باشند عبارتند از:

 • درد قفسه سینه که به فک ، بازوی چپ یا پشت گسترش می یابد
 • سردرگمی ، ضربان قلب زیاد و تند یا تنفس سریع

حتی هنگامی که درد قفسه سینه احساس درد شدید می کند ، سکته قلبی محتمل ترین علت نیست. با این حال ، بیش از 1 میلیون نفر هر ساله دچار سکته قلبی می شوند ، بنابراین در صورت عدم اطمینان نیاز به مراقبت های پزشکی ضروری است.

به همین دلیل توصیه می شود که در صورت مشاهده هر کدام از علائمی که در فوق بیان شده به بهترین متخصص قلب در تهران مراجعه نمایید.

پاسخ

بدون معطلی نوبت بگیرید