مهم‌ترین علائم بیماری قلبی در زنان

علائم بیماری قلبی در زنان شامل درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی غیر عادی، ضربان قلب نامنظم یا سریع، سرگیجه یا احساس گیجی و… است.بیماری قلبی بر قلب و سیستم عروق خونی تأثیر بگذارد و شامل: حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری عروق کرونر قلب و فشار خون بالا باشد. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی زنان با افزایش سن به ویژه پس از رسیدن به یائسگی افزایش می یابد. سالانه زنان بیشتر از مردان بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست می دهند. زنان مبتلا به بیماری قلبی اغلب علائم متفاوتی نسبت به مردان دارند، به طوری که این علائم ممکن است بسیار ظریف تر و نامحسوس تر از مردان باشد و بارها نادیده گرفته شوند. این اغلب منجر به تشخیص تاخیری یک بیماری قلبی، اغلب در مراحل بعدی و جدی‌تر از مردان می‌شود. بهترین متخصص قلب در این پدیده به خوبی آموزش دیده اند و آموزش، مهارت و تجربه لازم برای درمان بیماری های قلبی عروقی در زنان را دارند.

علائم بیماری قلبی در زنان

علائم بیماری قلبی در زنان

ممکن است برخی بیماری قلبی را بیشتر مشکل مردانه بدانند، در حالی که بیماری قلبی یکی از دلایل شایع علت مرگ زنان نیز به شمار می‌آید. شایع‌ترین نشانه‌های بیماری‌ قلبی در زنان شامل موارد زیر می‌شود.

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه یا حس فشار، گرفتگی، سوزش یا درد در قفسه سینه می‌تواند نشانه مشکلات قلبی باشد. این درد ممکن است به صورت یک فشار سنگین در قفسه سینه توصیف شود و به سمت بازو، شانه، گردن، فک یا پشت گسترش یابد. در برخی موارد، این درد ممکن است با درد معده یا سوزش سر دل اشتباه گرفته شود.

تنگی نفس

 تنگی نفس یا سختی در تنفس می‌تواند علامتی از مشکل قلبی باشد. احساس ناکافی بودن هوا برای تنفس، تنفس سریع‌تر یا سخت‌تر در زمان استراحت یا فعالیت، نفس کشیدن عمیق‌تر یا احساس نفس نفس کردن می‌تواند از نشانه‌های تنگی نفس باشد. خستگی غیرعادی، کوفتگی و ضعف بدون دلیل قابل توجه می‌تواند نشانه‌ای از مشکل قلبی باشد. انجام فعالیت‌های روزمره معمول مانند بالا رفتن از  پله یا حمل وسایل مختلف، ممکن است برای شما خستگی زودرس و ناگهانی به وجود بیاورد.

ضربان قلب نامنظم یا سریع

 یکی دیگر از علائم بیماری قلبی در زنان، احساس ضربان قلب نامنظم، سریع یا ریتم غیرمعمول است. اگر حس می‌کنید قلب شما به شکل غیرعادی سریع می‌زند یا به طور ناگهانی تغییر می‌کند، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: علت سکته قلبی در جوانان

سرگیجه و احساس گیجی

احساس گیجی، سرگیجه یا احساس عدم تعادل می‌تواند از علائم و نشانه‌های مشکل قلبی باشد. این علائم ممکن است به همراه سبکی سر، احساس ناپایداری، تاری دیدیا تهوع و استفراغ همراه باشند.

عرق کردن بیش از حد

اگر به طور ناگهانی و بی‌دلیل عرق سرد یا عرق بیش از حد می‌کنید، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی باشد. عرق‌ کردن بیش از حد همراه با سایر علائم قلبی مانند درد قفسه سینه است.

پا درد

اگر هنگام راه رفتن احساس گرفتگی در ساق پا داشتید، می‌تواند نشان‌دهنده PAD (بیماری شریانی محیطی) باشد. این بیماری در افراد سیگاری و افراد دیابتی شایع است. بهتر است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

درد بازو

اگر درد بازو را به قلب ربط نمی‌دهید، بهتر است بدانید این اتفاق می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی باشد. اگر درد شما به سمت بازو، به ‌ویژه بازوی چپ یا گردن باشد، احتمال ابتلا به بیماری قلب را بیشتر می‌کند.

درد فک یا کمر

درد فک یا کمر نیز می‌تواند از نشانه‌های حمله و بیماری قلبی باشد.

احساس خفگی

احساس خفگی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی باشد. احساس خفگی به معنای عدم توانایی در تنفس کامل و راحت است. ممکن است قلب نتواند خون را به اندازه کافی به سایر اعضا و بافت‌های بدن ارسال کند؛ این  امر موجب احساس خفگی می‌شود.

احساس خفگی می‌تواند به علت عوامل دیگری از جمله مشکلات تنفسی، اضطراب، عوامل محیطی نظیر هوای گرم، کمبود آهن در بدن و… اتفاق بیفتد. در صورت تجربه احساس خفگی، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید تا علت دقیق مشکل را تشخیص داده و درمان مناسب را تعیین کند.

بیشتر بخوانید: اسکن قلب

بیماری قلبی در زنان از علائم تا تشخیص

مچ پای متورم

مچ پای متورم نیز می‌تواند نشان‌دهنده نارسایی قلبی باشد. اگر مچ پاهای شما متورم است، توصیه می‌کنیم که پزشک متخصص مشورت کنید.

ضربان قلب نامنظم

اگر قلب شما خیلی سریع  و نامنظم می‌زند، بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. چون ضربان قلب نامنظم نیز یکی از نشانه‌های مشکلات قلبی است.

تهوع و استفراغ

 تهوع و استفراغ  نیز می‌تواند به عنوان علائم جانبی مشکلات قلبی ظاهر شوند. این علائم به صورت تنها یا همراه با درد قفسه سینه، تنگی نفس و سایر علائم قلبی دیگر رخ می‌دهند.

پرش خفیف

احساس پرش خفیف یا بی‌قراری در قفسه سینه نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکل قلبی باشد. احساس پرش به عنوان علامتی از عدم عادی بودن فعالیت قلبی یا اختلال در عملکرد قلب توصیف می‌شود. پرش خفیف در قفسه سینه ممکن است با تپش سریع قلب، ضربان نامنظم، احساس فشار یا درد در قفسه سینه یا حتی تنگی نفس همراه باشد.

بی‌خوابی

علائم بیماری قلبی در زنان، می‌تواند با بی‌خوبی همراه باشد. اگر نمی‌توانید به طور معمول به خواب بروید یا بی‌خوابی بیش از حد معمول دارید، بهتر است توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

بیشتر بخوانید:تنگی دریچه میترال در بارداری

کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی در زنان

زنی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آن است. با این حال، اصلاحات سبک زندگی زیر می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی در زنان کمک کند:

  • ترک سیگار
  • داشتن رژیم غذایی کم چربی اشباع، کلسترول و نمک
  • ورزش منظم
  • مدیریت وزن
  • نظارت بر فشار خون
  • کاهش سطح تری گلیسیرید
  • کاهش یا حذف مصرف الکل
  • تنظیم دیابت
  • اجتناب از استرس

نتیجه‌گیری

علائم بیماری قلبی در زنان، شامل درد قفسه سینه، پرش خفیف، ضربان قلب نامنظم، درد بازو، مچ پای متورم و… است. مشکلات قلبی در زنان می‌تواند عوارض جدی داشته باشد. در گذشته، بیماری‌های قلبی به عنوان مسئله مربوط به مردان در نظر گرفته می‌شد، امروزه معلوم شده که بیماری‌های قلبی در زنان نیز بسیار شایع است.

سوالات متداول

پاسخ

نوبت فوری ( تماس بگیرید)