info@drmirsafaei.com 0470655 (0912)

آنژیوپلاستی قلب چیست و چرا انجام می شود؟

آنژیوپلاستی قلب چیست و چرا انجام می شود؟

آنژیوپلاستی قلب چیست؟

در ابتدا آنژیوپلاستی قلب را با نام سوند قلبی می نامیدند که در بین افراد با نام آنژیو نیز یاد می شود. در این روش با تزریق دارو توسط متخصص قلب و عروق سوند به قلب متصل می شود.

بعد از آن یک لوله نازک پلاستیکی به شریان های قلب وصل می شود. البته برخی از متخصصین قلب به کشاله ران و یا بازو ها نیز متصل می کنند. همچنین لوله ای باریک به نام کاتر به رگ های خونی را به سمت شریان های اطراف قلب هدایت می کنند .

آنژیوپلاستی قلب

دکتر لیا میرصفایی در خصوص نحوه عملکرد و علت انجام آنژیوپلاستی قلب بیشتر توضیح خواهند داد.

مقدار کمی مایع از طریق کاتر به گردش خون وارد می شود. این مایع در داخل تمامی رگ های خونی، دریچه ها و رگ های اصلی قلب حرکت می کند. که در بعد از عکس برداری های تخصصی از قلب، متخصص قلب و عروق در مازندران به راحت می تواند وضعیت شریان کرونر و دریچه های قلب را بررسی نماید.

مدت زمان آنژیوپلاستی قلب چقدر است؟ چه میزان باید بعد از آنژیوپلاستی قلب بستری شد؟

با توجه به میزان گرفتگی های رگ های قلب و بیماری های قلبی، ممکن است چیزی حدود 1 الی 3 ساعت زمان ببرد. اما میزان بستری ماندن در بیمارستان ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد و فرد یک روز را در بیمارستان بماند.

انواع روش های آنژیوپلاستی قلب

متخصص قلب با توجه به نیاز بیمار و همچنین تبحر خود ممکن است هر یک از روش های زیر را برای آنژیوپلاستی قلب انجام دهد. در ادامه دکتر لیا میرصفایی متخصص قلب و عروق در مازندران در خصوص هر یک از این روش ها توضیح خواهند داد.

آنژیوپلاستی قلب با بالون

با استفاده از یک سوند و بالون کوچک و باریک که به داخل رگ ها هدایت می شود، آنژیوپلاستی قلب با بالون شروع می شود. هنگامی که بالون در محل مورد نیاز خود قرار گرفت، با استفاده از جریان خون و تقویت آن شروع به باد شدن می کند.

آنژیوپلاستی قلب با استنت یا فنر

در این روش با استفاده از یک لوله کوچک، برای حمایت از قسمت داخلی شریان کرونر، عمل انجام می شود. یک بالون را درون شریان کرونز تنگ قرار می دهند. یک بار در بالون در رگ باد می شود و فنر به اندازه شریان باز می شود و آن را باز نگه می داد. سپس در حالی که استنت یا همان فنر ، بالون را در جای خود نگه داشته است، برداشته می شود. در هفته های آتی رگ ها با کمک استنت بهبود پیدا کرده و باز می شوند.

استنت یا همان فنر بعد از باز کردن شریان های کرونر ، بعد از گذشت چند هفته جذب بدن می شود. زیرا از فلزی ساخته شده است که با بدن سازگاری دارد.

برخی از این فنر ها حاوی دارو هستند و به گونه ای طراحی شده اند که خطر انسداد مجدد رگ ها را کاهش دهد که در این خصوص متخصص قلب و عروق توضیحات لازم را بیان خواهند کرد و همچنین ایشان تصمیم می گیرند که این نوه فنر مناسب قلب فرد است یا خیر.

آنژیوپلاستی قلب

چه اقداماتی را باید قبل از آنژیوپلاستی قلب انجام داد؟

بیشتر افرادی که کاندید آنژیوپلاستی قلب می شوند باید آزمایشات معمول خون و الکتروکاردیوگرافی قلب را انجام دهند. این آزمایشات نیاز به مراجعه های متعدد و چند روز قبل از آنژیوپلاستی قلب دارد.

از 6 الی 8 ساعت قبل از جراحی آنژیوپلاستی قلب هیچ نوع خوراکی و نوشیدنی را نباید مصرف کنید.

در صورت داشتن سمعک آن را اطلاع دهید که جهت نیاز به استفاده به شما اعلام کنند.

استفاده از عینک در زمان جراحی و بعد از آن نیاز نیست.

در صورت مصرف دارو های ادرار آور، انسولین و یا وارفارین به متخصص قلب و عروق خود بیان کنید.

در صورت داشتن حساسیت به دارو و یا خوراکی ها قبل از رفتن به اتاق عمل حتما به متخصص بیهوشی و یا متخصص قلب خود بیان کنید.

مراقبت های بعد از جراحی آنژیوپلاستی قلب چیست؟

اگر سوند در ناحیه کشاله ران قرار گرفته باشد، در حالی که سرم کشاله ران در جای خود قرار دارد، باید بر روی تخت دراز بکشید بدون آن که پاهای خود را خم کنید. ممکن است از یک محافظ به منظور صاف نگه داشتن پای شما استفاده کنند.

بعد از آن که سرم و سوند از ران پا جدا شد، باید حدود  ساعت به حالت دراز کشیده و صاف بخوابید تا از خونریزی جلوگیری شود. بعد از گذشت دو ساعت از این حالت می توانید سر خود را بالش بالتر بیاورید.

چه زمانی می توانید از تخت بلند شوید؟

ممکن است قبل از 6 ساعت و بعد از بررسی جای زخم شما، متخصص قلب و عروق اجازه بلند شدن را به شما بدهد.

تا زمانی که سرم و سوند کشاله ران برداشته نشود و خونریزی ادامه داشته باشد، فقط باید مایعات بنوشید. به این دلیل که ممکن است حالت تهوع پیدا کنید. هنگامی می توانید غذا بخورید که  متخصص قلب و عروق به بیمار اجازه این کار را بدهد.

ممکن است فرد به دلیل داشتن برخی از عوارض بعد از جراحی در بیمارستان بستری بماند. برخی از این عوارض عبارتند از :

  • داشتن تب و یا علائم آن که باید در اسرع وقت به پرستار اعلام شود.
  • درد قفسه سینه
  • تورم
  • درد در کشاله ران و پاها

اگر کشاله ران بعد از ترخیص شروع به خونریزی کرد با اورژانس تماس گرفته شده و فورا فرد دراز بکشد. سپس از یک پانسمان تمیز برای نگه داشتن محل زخم خونریزی استفاده شود.

اگر فنر در آنژیوپلاستی قلب استفاده شده باشد، متخصص قلب و عروق حتما دارو هایی را برای کاهش میزان خونریزی تجویز می نماید.

باید بعد از حدود یک هفته، فرد به فعالیت های عادی و منظم خود باز گردد.

دکتر لیا میرصفایی به عنوان متخصص قلب و عروق در مازندران می تواند به بیماران عزیز خدمات پزشکی در حوزه قلب و عروق ارائه دهند. برای دریافت مشاوره و دریافت راهنمایی  در خصوص علت جراحی آنژیوپلاستی قلب می توانید با شماره تلفن 09120470655 تماس حاصل نمایید همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر میر صفایی در ارتباط باشید.

آیا آنژیوپلاستی می تواند اختلال عروق کرونر را درمان کند؟

 از این روش درمانی صرفا برای باز کردن شریان های مسدود می توان استفاده کرد. اما نمی توان اختلال عروق کرونر را درمان کرد.

با این حال با تغییر سبک زندگی مانند عدم کشیدن سیگار، حفظ رژیم غذایی سالم و داشتم برنامه ورزشی و استفاده از دارو های تجویز شده توسط متخصص قلب و عروق در مازندران می توانید از بروز عوراض جدی بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کرد.

پاسخ

Call Now Buttonتماس سریع